Rancangan Pengajaran Harian


Mata Pelajaran            : Bahasa Malaysia

Tahun                          : 1 A

Masa                            : 8.00 - 9.00 pagi

Tema                           : Diri Saya

Tajuk                           : Kenali Saya

Standard Kandungan : 3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.

Standard Pembelajaran : 3.2.1 Menulis dan membentuk huruf besar dan huruf kecil

                                                 dengan cara yang betul serta tulisan yang kemas.

                                        3.2.6 Menulis ayat tunggal dengan betul dan tulisan yang

                                                 kemas

Objektif                       : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat

                                    1. Menulis huruf besar dan kecil dengan betul dan kemas

                                    2. Membina ayat tunggal yang mudah

Bantu Bantu Mengajar : Gambar, pensel warna

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenali diri sendiri dari aspek makanan,                                            kegemaran, umur, rancangan kegemaran.

Nilai Murni : Sayang kepada diri sendiri, keluarga dan negara

 

Langkah / Masa
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Fasa / SDK / Catatan
Set Induksi
1. Murid ditunjukkan gambar keluarga dan individu.

Contoh soalan :
1. Ini gambar apa?
2. Siap[a di dalam gambar ini?
3. Bolehkah kamu sebut orang dalam gambar ini?
Fasa : Persediaan
1.1.2 Menumpukan pemerhatian kepada objek perkataan, ayat atau teks secara menyelruh
Langkah 1
1. Murid bercerita secara lisan tentang diri sendiri.
Contoh :
Nama saya Ali bin Mohammad. Saya bercita-cita menjadi seorang polis. Umur saya tujuh tahun.
Fasa Imaginasi
2.1 Penjanaan Idea
2.1.2 Menghasilkan idea secara berterusan
2.1.3 Menghasilkan idea yang bermakna
Langkah 2
1. Murid menulis ayat tunggal dalam buku tulis garis tiga dengan bimbingan guru.
Contoh Ayat :
1. Saya suka menonton rancangan karton.
2. Saya pernalh melancong di Sabah
Fasa Perkembangan
1.1 Penambahbaikkan
3.1.2 Mengubah suai idea
Langkah 3
1. Murid menulis dan membaca ayat tentang diri sendiri di hadapan kelas.
Fasa Tindakan
4.1 Pelaksanaan
4.1.2 Menyusun idea secara tersusun dan mudah difahami
Penutup
1. Guru dan murid bersoal jawab untuk membuat rumusan.
Contoh :
1. Menitikberatkan bentuk tulisan dan penggunaan huruf besar dan huruf kecil dalam penulisan.

5 comments: